Stambuł

Hotele: Stambuł, 2811 obiektów noclegowych

Sortuj wg

Hotel Yigitalp Stambuł
5.4
Słońca
Rekomendacja 93%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Stambuł

Hilton Istanbul Bomonti Hotel & Conference Center Stambuł
5.5
Słońca
Rekomendacja 98%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Conrad Istanbul Bosphorus Stambuł
5.4
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Sultanahmet Palace Stambuł
5.4
Słońca
Rekomendacja 88%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Istanbul Golden City Hotel Stambuł
5.2
Słońca
Rekomendacja 89%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Swissôtel The Bosphorus Stambuł
5.5
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hilton Istanbul Bosphorus Stambuł
5.4
Słońca
Rekomendacja 90%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hilton Garden Inn Istanbul Ataturk Airport Stambuł
5.0
Słońca
Rekomendacja 96%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Renaissance Polat Istanbul Hotel Stambuł
5.7
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Yasmak Sultan Stambuł
5.6
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Nie znaleziono pasujących wyników. Usuń wszystkie wybrane kryteria

Informacje i porady praktyczne - Stambuł


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Lotnisko imienia Ataturka w Istambule to jeden z najpopularniejszych węzłów komunikacyjnych. Na drugim miejscu po nim, popularnością cieszy się dworzec autobusowy Esenler oraz dworzec kolejowy Sirkeci. Turyści Polscy przybywający do Istambułu tak samo jak w przypadku wyjazdu w region Riwiery Tureckiej muszą kupić wizę wysokości 20$ lub 15E. Przebywając w Istambule musimy pamiętać, że nasz paszport musi być ważny minimum 3 miesiące do daty wylotu.
 
Szczepienia
Osoby przybywające w Istambule nie mają obowiązku przyjmowania żadnych szczepień. Mimo to, gdy wybieramy się na dłuższy wyjazd warto zaszczepić się przeciw żółtaczce typu A, durowi brzusznemu i tężcowi.
Gdy będziemy cierpieć na drobne dolegliwości jak bóle głowy, brzucha, katar warto udać się do apteki. Aptekarze mówią po angielsku i znają się dobrze na swoim fachu, lekarstwa na drobne choroby znajdą bez problemu. W Istambule bez problemu znajdziemy apteki dyżurne, czyli dostępne całą noc. Listę takich aptek odnajdziemy zawsze przy szpitalu. Jeżeli odczuwamy poważniejsze dolegliwości to najlepiej zgłosić sie do lekarza w państwowej przychodni albo szpitala (droga do szpitala jest oznaczona dużą białą literą H na niebieskim tle). Można też skorzystać z usług prywatnej kliniki, ale trzeba się liczyć również ze sporą opłatą za wizytę.
Wszystkie osoby odwiedzające Istambuł powinny pamiętać o wykupienia ubezpieczenia od NNW i Kosztów Leczenia, bo nigdy nie wiadomo, co nam się przytrafi i kiedy może być nam potrzebna pomoc lekarska, a bez polisy ubezpieczeniowej lekarze odmówią nam pomocy. Wizyta u lekarza może kosztować między 25 - 40E, jest to uzależnione od rodzaju pomocy, jakiej udzieli nam lekarz oraz od rodzaju placówki (prywatna lub nie). Zawsze musimy pamiętać o tym by wszelkie dokumenty dotyczące leczenia przechowywać i przekazać je po powrocie do kraju naszemu towarzystwu ubezpieczeniowemu.
W razie nagłych przypadków warto zadzwonić pod numer 112 - numer alarmowy.
 
Klimat / Kiedy jechać?
Temperatura w Istambule w okresie letnim - od czerwca do września może wahać się pomiędzy 21oC-30oC. Sierpień zdecydowanie jest najcieplejszy około 32oC, a we wrześniu następuje juz ochłodzenie temperatura spada do 20oC. Dla osób lubiących chłodniejsze temperatury proponuje odwiedzenie Istambułu od stycznia do maja, gdzie temperatura na początku roku wacha się pomiędzy 6-10oC, a w maju zaczyna się już ocieplać, temperatura osiąga do 18-20oC. Październik, listopad i grudzień obfitują w deszcze, a temperatura to 16oC-8oC.
 
Waluta
Waluta obowiązująca w Istambule to lir turecki, obowiązujący w całej Turcji (1TLR, dzielimy na 100 kuruszy). W przeliczeniu na złotówki, to 1 TLR = 2, 10zł. Liry tureckie można też kupić w niektórych kantorach w Polsce. W Turcji możemy płacić również dolarami ($) i euro (€). Jednak na miejscu warto wymienić dolary lub jak wcześniej wspomniałam euro na miejscowe liry tureckie. Możemy to zrobić w kantorze w centrum miasta. W Istambule bez problemu możemy płacić również wszystkimi kartami płatniczymi w hotelach i sklepach oraz korzystać z bankomatów.
 
Język
Język obowiązujący w Turcji to język turecki, pisany od lewej do prawej. Z większością mieszkańców Istambułu porozumiemy się po niemiecku i angielsku.

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
Napięcie elektryczne jest takie samo jak u nas i łączniki do wtyczek nie będą nam potrzebne.
Mając w planach pobyt w Istambule warto pamiętać o uruchomieniu roamingu przed wylotem. Będąc na miejscu można zainwestować w kartę SIM miejscowego operatora i nawiązywać połączenia za grosze lub kupić kartę do tzw. budki telefonicznej. Kartę do budki telefonicznej możemy kupić na poczcie.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Konstantynopol został założony w 324 roku przez rzymskiego cesarza Konstantyna, jako „Nowy Rzym” na terenie istniejącego już od prawie 1000 tal Bizancjum. Krótko przed śmiercią cesarz przyjął chrzest i uczynił chrześcijaństwo religią państwową. Ważną rolę dla Konstantynopola odegrał też cesarz Justynian i jego żona Teodora. Justynian kazał zbudować Kościół Mądrości Bożej, który miał być największą świątynia chrześcijańską. W czasie, kiedy Europa zachodnia zaczęła się pogrążać w głębokim średniowieczu, do Konstantynopola przybywali najwięksi uczeni oraz artyści. Upadek cesarstwa bizantyjskiego rozpoczął się w 1071 roku, kiedy przegrało ono decydującą bitwę przeciwko Turkom seldżuckim na terenie obecnej granicy turecko – armeńskiej. Ostateczny koniec nadszedł 400 lat później, kiedy to Osmanie zadali i tak już osłabionemu Cesarstwu Wschodniorzymskiemu śmiertelny cios i uczynili z Konstantynopola Stambuł.
 
Mentalność / Tradycja
Turcy są pozytywnie nastawieni do życia. Istambuł to jedno z największych miast Turcji, warto, więc wziąć pod uwagę to, że jego mieszkańcy to bardzo zabiegani ludzie, ale mimo to zawsze uśmiechnięci i chętni do pomocy. Jeżeli zapytamy Turka o drogę, a on nie będzie nam w stanie sam pomóc to zadzwoni do znajomego, przez którego postara się udzielić nam odpowiedzi. Dla Turków nie ma rzeczy nie możliwych, każdy problem da się rozwiązać, ale w swoim czasie. Turcy kochają dzieci. Każde dziecko spotkane przez nich na ulicy jest obdarzone uśmiechem, zagadane lub jeżeli sytuacja pozwoli to obdarowane cukierkiem. Każde dziecko w Turcji jest skarbem Narodu.

Jest jednak kilka rzeczy o których będąc w Istambule warto pamiętać:

turyści powinni dopasować się na tyle ile to możliwe do panujących w Turcji zasad. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty a kobiety muszą nakryć głowę chustką. W Ramadanie nie powinno się jeść przed zachodem słońca, przynajmniej nie w miejscach publicznych.
publiczne okazywanie czułości w miejscach publicznych nie jest w Turcji mile widziane. Jest to odbierane w najlepszym przypadku, jako złe zachowanie, ale może się też skończyć skierowanymi w naszą stronę złymi spojrzeniami, a nawet ordynarnym upomnieniem. Sex jest w Turcji nadal traktowany, jako temat tabu. Dlatego więc nawet, jeśli romantyczna atmosfera Stambułu nas rozczuli, pocałunki wymieniajmy lepiej w pokoju hotelowym.

wystarczy raz iść na Wielki Bazar lub pospacerować na placu przed Błękitnym Meczetem, żeby Poznać piratów (korsan). Turyści zazwyczaj zagadywani są przed lokalami i sklepami, gdzie wyjaśnia się im rzekome przywileje danego lokalu. Obok tych oczywistych przekupni są też naganiacze, którzy działają pod pozorem gotowości do pomocy:, bo przecież ich brat ma akurat wspaniały sklep z dywanami albo hotel, gdzie koniecznie trzeba zajrzeć. Najlepiej ich zwyczajnie ignorować.

Religia
Islam jest głęboko zakorzeniony w Turcji, mimo że jest ona republiką laicką. Większość mieszkańców Stambułu należy do sunnickich muzułmanów, obowiązuje ich, zatem pięć filarów islamu, do których należy między innymi modlitwa pięć razy w ciągu dnia, post w Ramadanie oraz jałmużna (zakat). W czasie wspólnej piątkowej modlitwy (cuma) meczety są przepełnione, a wierni modlą się nawet na chodnikach. Innym ważnym wydarzeniem w życiu wyznawców islamu jest obrzezanie chłopców (sünnet), wesele (dügün) oraz trzy dni nazywane Kandil w trzech miesiącach przed Świętem Cukru. Mniejszość alewicka nie chodzi do meczetów, lecz do własnych domów parafialnych (cemevi) i obowiązują ich inne zasady postu.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Lotnisko im. Ataturka położone jest niedaleko Morza Marmara. Posiada dwa terminale: międzynarodowy i krajowy. Na lotnisko można dostać się za pomocą taksówek i autobusu, który kursuje na lotnisko mniej więcej, co 30 min. (jest dodatkowo płatny). Do Istambułu z Polski latają samoloty rejsowe. Z lotniska w Istambule odlatuje również wiele charterów i samolotów rejsowych na Riwierę Turecką i Egejską oraz w inne zakątki świata.

Trzeba pamiętać, że Turecki urząd celny od kilku lat zwraca szczególną uwagę na ewentualny wywóz z krajów dzieł sztuki i dóbr kultury po tym jak przez dziesiątki lat przemytnicy rabowali kraj. Może się zdarzyć, że nazbierane kamienie zostaną skonfiskowane a my będziemy musieli zapłacić wysokie kary pieniężne. Dlatego lepiej nie zabierać ze sobą kamieni i skamielin. W Istambule bez problemu można wypożyczyć samochód. Pamiętajmy, jednak, że Turcy uważają, że za ich życie odpowiedzialny jest Allah i to, co się wydarzy lub ma się wydarzyć jest wolą Allaha. Dlatego bardzo często zdarza się tak, że tureccy kierowcy nie zważają na ograniczenia prędkości lub sygnalizację świetlną. W dwóch słowach są szalonymi kierowcami. Osobiście polecałabym doskonale rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną w Istambule, ale oczywiście do odważnych świat należy, więc jeżeli ktoś czuje się na siłach, to wypożyczalnię samochodów w Istambule znajdziemy prawie wszędzie. Warto wypożyczać samochód od znanych firm, by nie spotkało nas jakieś nie miłe rozczarowanie. Warto też pamiętać, że w Istambule turysta nie jest święty i każdy wypadek samochodowy z udziałem turysty w 90% będzie na korzyść Turka. Ceny za wynajem samochodu, w zależności od tego, jaką markę i jakiej wielkości wybierzemy samochód wahają się między 60E-50E.
 
Transport publiczny
Do dyspozycji turystów w Istambule mamy:

pociągi kursujące z Europy (np. Ateny, Sofia, Bukareszt) oraz Azjatyckiej części Turcji. Popularna jest również miejska sieć kolejowa, kursująca po obu stronach Bosforu.
najwolniejszym, ale najtańszym środkiem transportu są autobusy, bardzo często są one też bardzo zatłoczone. Bilety autobusowe można kupić w kiosku przy głównym przystanku autobusowym.
dostępne są również linie tramwajowe jeżdżące prawie po całym Istambule.
metro, kursuje po całej europejskiej części Istambułu, składa się z dwóch linii (po stronie południowej i północnej).
dolmusze, minibusy kursujące po całym Istambule, odjeżdżają dopiero gdy mini bus jest już pełen. Cenę za przejazd znajdziemy na przedniej szybie pojazdu.
Dostępne są też promy, autobusy morskie i taksówki wodne.

Taksówki / Infrastruktura
Taksówki w Istambule można spotkać wszędzie. Można je rozpoznać po żółtym kolorze oraz po tym, że kierowca znajdujący się w niej będzie trąbił na potencjalnego klienta bez opamiętać, tylko po to by przykuć jego uwagę. Każda taksówka ma licznik. Warto po zajęciu miejsca w taksówce sprawdzić czy jest on na pewno włączony. Można też wynegocjować cenę z kierowcą przy wsiadaniu i wtedy licznik nie będzie potrzebny. W razie jakichkolwiek problemów z kierowcą, trzeba spisać numer rejestracji pojazdu i zadzwonić na policję turystyczną.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
Od koncertów muzyki klasycznej odbywających się w zabytkowych kościołach po występy światowych gwiazd pod gołym niebem. Wszystko to oferuje Stambuł, latem odbywa się tutaj impreza za imprezą, warto odwiedzić każdą z nich. Szczególnie jednak warto zobaczyć dwa wydarzenia. Pierwszym z nich jest koncert w kościele Aya İrini (Hagia Eirene czyli kościół pw. Pokoju Bożego) w ramach festiwalu muzycznego odbywającego się czerwcu/lipcu. Drugim wydarzeniem jest taniec derwiszy prezentowany w pomieszczeniach klasztoru zakonu.

Kalendarium:
Marzec/kwiecień:
Międzynarodowy Festiwal Filmowy
W wybranych kinach na ulicy Istiklal Caddesi w Beyoğlu i Kadiköy wyświetlanych jest ponad 200 krajowych i zagranicznych produkcji, zarówno tych nowych jak i klasyków historii kina, wszystkie z napisami.
Festiwal Tulipanów
Festiwal odbywający się w Emirgan przekształca park w raj nad Bosforem.
Maj:
Biennale Teatralne.
Sztuki klasyczne, teatr tańca i teatry uliczne, występują artyści z kraju i zagranicy.
Czerwiec/lipiec:
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny: muzyka, taniec i opera w jednym; kulminacją jest opera Mozarta „Uprowadzenie z seraju”. Sceny pod gołym niebem oraz bizantyjski kościół Aia Irini w ogrodzie Pałacu Topkapı zapraszają na niezapomniane muzyczne przeżycia.
Międzynarodowy Festiwal Jazzowy – odbywa się nie tylko w salach, ale też na ulicach i w piwnicach jazzowych.
Sierpień:
15. i 16. sierpnia odbywają się regaty żeglarskie (Yelken yarışları) na krótkiej trasie od Stambułu do wyspy Marmara na południu miasta oraz na długim etapie do Bodrum na południu Morza Egejskiego. Późnym latem odbywają się rajd offshore w Belek.
Wrzesień:
Artyści organizują od 2003 roku Tünel Art Festival, w centrum którego stoi Wieża Galata.
Październik:
Efes Pilsen Blues Festival przyciąga nad Bosfor co roku przede wszystkim wielkie gwiazdy blues’a ze Stanów Zjednoczonych. Miejsce imprez się zmienia.
Listopad:
Biennale w Stambule od 1987 roku przyciąga oprócz tureckich także zagranicznych artystów.
Grudzień:
Jedna z najpiękniejszych pasterek w mieście odbywa się 24. Grudnia o godz. 21:00 w Kościele św. Antoniego na ulicy İstiklal Caddesi w Beyoğlu.

Specjalności kulinarne
W Stambule zaspokojenie głodu jest tylko efektem pobocznym jedzenie. Tutaj zasiada się do stołu z całą rodziną, aby miło spędzić czas, a do restauracji idzie się po to, żeby pogadać i świętować z przyjaciółmi.
Już od czasów bizantyjskich kuchnia Stambułu jest udanym połączeniem masła, oliwy z oliwek, produktów mącznych, ryb, mięsa i potraw mlecznych. Ale można tutaj zjeść też sushi albo pizzę. Ryba oczywiście zajmuje pierwsze miejsce na karcie dań. Niektóry ryby smakują najlepiej grillowane, na przykład lüfer (okoń), palamut (pelamida) i sardalya (sardynka), inne są raczej smażone: kalkan (turbot), barbunya (brzana) i hamsi (sardynki z Morza Czarnego). Warto spróbować też okonia morskiego (levrek) w wywarze oraz zapiekanej z serem zupy z kraba z grzybami i pomidorami (karides güveç ). Delikatesem jest miecznik (kılıç) z rożna. Mątwy (ahtapot) są podawane grillowane jako sałatki lub krewetki ( böcek). Spokojnie można pytać o ceny, zazwyczaj ryby są odważone.
Mieszkańcy Stambułu ograniczają się rankiem do kilku kawałków białego chleba z oliwą, sera owczego i miodu do herbaty. Większość hotelu oferuje bogate szwedzkie stoły na śniadanie. w ogródkach herbacianych otwartych do późnych godzin wieczornych, które są ulubionym miejscem spotkań zarówno młodszych jak i starszych mieszkańców, można zjeść ciepłe tosty.
W czasie obiadu mieszkańcy raczej pozostają w cieniu. Najlepiej iść do jednego z niewielkich lokali (lokanta), gdzie jadają miejscowi. Podawane jest tam domowe jedzenie: zupa z pomidorów (domated) lub soczewicy (mercimek çorbası ); kuleczki z mięsa mielonego z dodatkami (köfte) oraz kurczak z ryżem (tavuklu pilav), słynny döner kebap z rożna oraz dania warzywne (sebze).
Mieszkańcy Stambułu nie jedzą przed godziną 20:00. Jedzenie ma swój rytuał: najpierw podawane są napoje – rakı, wysokoprocentowa anyżówka, piwo (bira) lub wino (şarap). Warto spróbować piwa Efes Pilsen, z win godne polecenia jest wytrawne białe Çonkaya, Sarafin, Sevilen lub Kavklidere Narince oraz czerwone Corvus, Signium i Antik lub Angora.
Przed daniem głównym wybiera się zimne przystawki (meze), po chwili, która może trwać nawet godzinę, zamawia się danie główne: mięso lub rybę. Wpływy kuchni arabskiej i perskiej są widoczne w deserach. Należy tutaj wymienić deser o nazwie baklava, czyli cienkie ciasto francuskie nasączone syropem cukrowym z orzechami pistacjowymi lub włoskimi oraz różne rodzaje puddingu (muhallebi). Turcy jednak często jako deser jedzą same świeże owoce (meyve). Na koniec oczywiście mokka: sade (bez cukru), orta (lekko słodzona)lub şekerli (słodka).

Styl życia
Jeżeli chodzi o styl życia Turków, to według mnie zwłaszcza w sezonie letnim jest on dość powolny. Jak już wcześniej wspominałam na wszystko mają czas. Kyraathane to specjalna knajpka dla panów, gdzie mogą wypić sobie herbatę i zagrać w tavlę oraz zapalić nargilę (fajka wodna). Kyrathane są stricte knajpkami dla panów, ale nie oznacza to że panie nie mogą sie napić herbaty w Turcji, to nie tak, panie jak najbardziej mogą korzystać z innych knajpek, ale kyraathane są zarezerwowane wyłącznie dla panów. Oprócz odpoczynku przy herbacie, co po niektórzy silą sie mlekiem lwa - raki.

Warte zobaczenia
Zwiedzanie miasta to niczym uprowadzenie do seraju. Z okresu Bizancjum i Imperium Osmańskiego zachowały się w Stambule ponadczasowe zabytki.

Przed zwiedzaniem Stambułu bardzo trudno odpowiedzieć sobie na pytanie, co warto zobaczyć, ponieważ wybór jest przeogromny. Przez prawie 3 tysiące lat, gdy miasto funkcjonowało jako Bizancjum, Konstantynopol a później jako Stambuł-stolica Imperium Osmaśkiego powstaly tutaj niezliczone zabytki architektury i kultury. Poczynając od zabytków z czasów Imperium Osmańskiego, oprócz słynnej Hagi Sophii zachowało się ponad 3 tysiące meczetów, setki pałaców, letnich rezydencji, zamków osmańskich aż po kościoły armeńskie, ortodoksyjne i protestanckie a nawet synagogi.

Świątynie, pałace i inne zabytki są rozsiane po całym mieście, jednak najwięcej jest ich po stronie europejskiej. Najważniejsze muzea znajdują się w dzielnicy Sultanahmet, gdzie stoi Pałac Topkapı, Hagia Sophia i inne imponujące obiekty. Wielki Bazar również znajduje się niedaleko, jest istnym rajem dla zmysłów, trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość, ponieważ większość turystów nie jest przyzwyczajona do natarczywych sprzedawców.

W Stambule nie ma galerii malarstwa, wiąże się to z negatywnym stosunkiem Islamu do przedstawień figuralnych oraz tym, że Koran zakazuje przedstawiania istot żywych. Kwitnie za to prywatny rynek muzealny. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Stambule już na stałe wpisało się w krajobraz miasta. Sabancı Museum nad Bosforem zwraca uwagę spektakularnymi wystawami obrazów takich artystów jak Picasso, Rodin czy Czyngis-chan. Muzeum Pera natomiast jest istnym klejnotem kryjącym nie tylko dzieła sztuki nowoczesnej ale też eksponaty archeologiczne.

Ale Stambuł nie jest muzeum. Urok Stambułu polega na tym, że współistnieją tutaj różne formy bycia. Pomiędzy mieszkającymi w Fatith (po stronie europejskiej) i dzielnicy Üsküdar (w części azjatyckiej)pobożnymi muzułmanami a zubożałymi dzielnicami, w których mieszkają mniejszości narodowe oraz nowoczesnymi mieszkaniami wokół Placu Taksim leżą całe lata świetlne.

Najlepiej nie planować zbyt wiele. Na sam Pałac Topkapı i Kościół Mądrości Bożej trzeba przeznaczyć kilka godzin. Warto też ustalić trasę zwiedzania. Najlepiej wybrać jedną dzielnicę i zwiedzać ją pieszo przez cały dzień. Najwięcej zabytków takich jak pałace i meczety znajduje się na osi Sutanahmet - Beşiktaş. Stąd, od Beyazit przy Wielkim Bazarze, przez Złoty Róg aż do Pałacu Dolmabahçe jedzie tramwaj. Lepiej nie korzystać a autobusów, zwłaszcza latem. Najwygodniejszym środkiem lokomocji jest taksówka.

Stambuł: Przewodnik

Stambuł: istotny punkt na mapie świata, stolica imperium, miejsce krzyżowania się potęg międzynarodowych, jedyne miasto świata leżące na dwóch kontynentach - Europie i Azji.
Początki Stambułu owiane mgłą czasu stały się legendą. Istnieje podanie o grupie doryckich osadników z Megary, którzy wylądowali i osiedlili się na azjatyckim brzegu Bosforu, zakładając kolonię w Chalkedonie (dziś Kadikoy). W 658 r. p.n.e. druga grupa osadników prowadzona przez króla Byzasa postanowiła zasięgnąć rady wyroczni w Delfach, przed rozpoczęciem swojej wędrówki. Wyrocznia poradziła im zatrzymać się „po drugiej stronie ziemi ślepców”. Trafna interpretacja rad wyroczni przez Byzasa przyczyniła się do założenia osady na europejskim brzegu Bosforu, naprzeciw Chalkedonu, w cichej osłoniętej zatoce. Wcześniejsi osadnicy, w swej ślepocie, nie potrafili docenić piękna tego miejsca, wybierając zatokę owianą wiatrami. Miejsce, na które zdecydował się Byzas, było rzeczywiście najlepsze ze wszystkich możliwych, o wysoce strategicznej pozycji. Cieśnina Bosfor łączy Morze Czarne z morzem Marmara, które przez Dardanele łączyły się z Morzem Egejskim, a dalej Śródziemnym. „Ocean otacza Konstantynopol jak wieniec” – pisał Prokopiusz. W tym właśnie miejscu Bosfor tworzy długi, wijący się, naturalny port w kształcie rogu wołu, zwany – Złotym Rogiem. Ze względu na swe położenie Bizancjum szybko stało się ważnym centrum handlowym, na które z zazdrością patrzyli zachłanni sąsiedzi. Jednym z nich był Dariusz król Persji, który w 513 r. p.n.e. zdobył miasto.
Oswobodzone przez Pauzaniasza ze Sparty wytrwale opierało się Filipowi Macedońskiemu (ojcu Aleksandra Wielkiego), który w 340 r. p.n.e. po uporczywym oblężeniu musiał odstąpić spod murów miasta. Legenda głosi, że w nocy tuż przed atakiem nagle zza chmur wyłonił się nagle księżyc ukazując Bizantyjczykom nadciągające niebezpieczeństwo. Od tej chwili półksiężyc stał się symbolem miasta. Sprzymierzając się z Rzymianami, Bizantyjczycy popełnili błąd popierając Pesceniusza Nigra, przeciwnika Septymiusza Sewera. Ten ostatni w 196 r. po długim oblężeniu zrównał miasto z ziemią, ale z czasem okazał się sprawiedliwym i wspaniałomyślnym władcą: odbudował miasto, zbudował teatry, łaźnie oraz hipodrom.
W III w. n.e., gdy Rzym nieubłaganie chylił się ku upadkowi, Bizancjum przeżywało okres świetności. W 324 r. Konstantyn Wielki połączył obydwie części imperium i 11 maja 330 r. uroczyście poświęcił miasto jako nową stolicę cesarstwa, która zasłynęła jako Konstantynopol. Wpływy kultury łacińskiej stawały się coraz słabsze, a w jej miejsce pojawiły się nowe, oryginalne trendy kulturowe charakterystyczne dla cywilizacji bizantyjskiej. Tak jak Rzym, Konstantynopol otaczały mury rozciągające się na siedmiu wzgórzach. Miasto osiągnęło szczyt wspaniałości za panowania cesarza Justyniana, gdy tymczasem światło Zachodniego Imperium Rzymskiego ostatecznie zgasło w 476 r. Językiem urzędowym nie była już łacina, lecz greka, a cesarz (basileus) stał na czele... czytaj dalej
Stambuł: istotny punkt na mapie świata, stolica imperium, miejsce krzyżowania się potęg międzynarodowych, jedyne miasto świata leżące na dwóch kontynentach - Europie i Azji.
Początki Stambułu owiane mgłą czasu stały się legendą. Istnieje podanie o grupie doryckich osadników z Megary, którzy wylądowali i osiedlili się na azjatyckim brzegu Bosforu, zakładając kolonię w Chalkedonie (dziś Kadikoy). W 658 r. p.n.e. druga grupa osadników prowadzona przez króla Byzasa postanowiła zasięgnąć rady wyroczni w Delfach, przed rozpoczęciem swojej wędrówki. Wyrocznia poradziła im zatrzymać się „po drugiej stronie ziemi ślepców”. Trafna interpretacja rad wyroczni przez Byzasa przyczyniła się do założenia osady na europejskim brzegu Bosforu, naprzeciw Chalkedonu, w cichej osłoniętej zatoce. Wcześniejsi osadnicy, w swej ślepocie, nie potrafili docenić piękna tego miejsca, wybierając zatokę owianą wiatrami. Miejsce, na które zdecydował się Byzas, było rzeczywiście najlepsze ze wszystkich możliwych, o wysoce strategicznej pozycji. Cieśnina Bosfor łączy Morze Czarne z morzem Marmara, które przez Dardanele łączyły się z Morzem Egejskim, a dalej Śródziemnym. „Ocean otacza Konstantynopol jak wieniec” – pisał Prokopiusz. W tym właśnie miejscu Bosfor tworzy długi, wijący się, naturalny port w kształcie rogu wołu, zwany – Złotym Rogiem. Ze względu na swe położenie Bizancjum szybko stało się ważnym centrum handlowym, na które z zazdrością patrzyli zachłanni sąsiedzi. Jednym z nich był Dariusz król Persji, który w 513 r. p.n.e. zdobył miasto.
Oswobodzone przez Pauzaniasza ze Sparty wytrwale opierało się Filipowi Macedońskiemu (ojcu Aleksandra Wielkiego), który w 340 r. p.n.e. po uporczywym oblężeniu musiał odstąpić spod murów miasta. Legenda głosi, że w nocy tuż przed atakiem nagle zza chmur wyłonił się nagle księżyc ukazując Bizantyjczykom nadciągające niebezpieczeństwo. Od tej chwili półksiężyc stał się symbolem miasta. Sprzymierzając się z Rzymianami, Bizantyjczycy popełnili błąd popierając Pesceniusza Nigra, przeciwnika Septymiusza Sewera. Ten ostatni w 196 r. po długim oblężeniu zrównał miasto z ziemią, ale z czasem okazał się sprawiedliwym i wspaniałomyślnym władcą: odbudował miasto, zbudował teatry, łaźnie oraz hipodrom.
W III w. n.e., gdy Rzym nieubłaganie chylił się ku upadkowi, Bizancjum przeżywało okres świetności. W 324 r. Konstantyn Wielki połączył obydwie części imperium i 11 maja 330 r. uroczyście poświęcił miasto jako nową stolicę cesarstwa, która zasłynęła jako Konstantynopol. Wpływy kultury łacińskiej stawały się coraz słabsze, a w jej miejsce pojawiły się nowe, oryginalne trendy kulturowe charakterystyczne dla cywilizacji bizantyjskiej. Tak jak Rzym, Konstantynopol otaczały mury rozciągające się na siedmiu wzgórzach. Miasto osiągnęło szczyt wspaniałości za panowania cesarza Justyniana, gdy tymczasem światło Zachodniego Imperium Rzymskiego ostatecznie zgasło w 476 r. Językiem urzędowym nie była już łacina, lecz greka, a cesarz (basileus) stał na czele rozbudowanego aparatu władzy. Paradoksalny jest fakt, że właśnie łacińskie dziedzictwo Konstantynopola stało się przyczyną jego upadku. Kiedy Rzym utracił wpływy polityczne, Konstantynopol pragnął uzyskać wpływy religijne. Odwieczny konflikt pomiędzy Wschodem i Zachodem już w zaraniu został rozjątrzony kontrowersją ikonoklastyczną, a teraz mial się pogłębić na skutek wzajemnie na siebie rzucanych ekskomunik.
Pod koniec XI wieku trawiące Zachód napięcia duchoworeligijne oraz chęć oswobodzenia miejsc świętych w Jerozolimie zrodziły pomysł krucjat. Pierwsze trzy krucjaty miały podłoże religijne, czwartej natomiast przyświecały inne cele. Własne interesy Wenecji przeciwne interesom Cesarstwa Wschodniego, duch przygody i chęć dokonywania podbojów, jakimi kierowali się władcz i rycerstwo, a także nęcące bogactwa nagromadzone w Konstantynopolu: wszystko to odwiodło krzyżowców od pierwotnego „szlachetnego” motywu wypraw. W kwietniu 1204 r. chrześcijańscy rycerze zdobyli Konstantynopol grabiąc, niszcząc i zabijając bez litości. Niezliczone bezcenne skarby zostały przetopione lub zagubione. Posiadający nie więcej jak sto tysięcy mieszkańców Konstantynopol, pozbawiony dawnego splendoru, został odbity przez Cesarstwo Bizantyjskie dopiero w 1261 r.
Nowa dynastia Paleologów panowała staczając liczne walki bratobójcze i odpierając stale narastające zagrożenie ze strony Turków osmańskich. Gwałtowny wzrost siły osmańskiej rozpoczął się w 1451 r., gdy na tronie zasiadł zdolny i ambitny sułtan Mehmed II. Jego jedynym marzeniem było zdobycie Konstantynopola. W armii tureckiej powstała nowa formacja żołnierzy, fanatycznych i całkowicie oddanych sułtanowi, zwanych janczarami. Niezłomna wiara w zwycięstwo armii tureckiej opierała się na dawnej przepowiedni islamskiej, a mianowicie „Konstantynopol zostanie zdobyty: chwała wodzowi i armii, która tego dokona”. Oblężenie rozpoczęło się 5 kwietnia 1453 r. Bizantyjczycy zablokowali Złoty Róg pływającymi konarami drzew, których flota turecka nie mogła sforsować. Wówczas sułtan rozkazał swemu wojsku przetoczyć lądem przez półwysep Pera, po deskach nasmarowanych łojem, i przewieźć około 70 statków. Kroniki owych czasów wspominają, że było to „niezwykłe widowisko, gdy okręty ze ściągniętymi żaglami, załogami i wyposażeniem, posuwały się wśród pól, jak gdyby były na otwartym morzu”. By przystąpić do ostatecznego ataku, Turcy zbudowali most z beczek, który połączył ich obóz z lądem stałym. Artyleria turecka szybko zburzyła fortyfikacje obronne Teodozjusza II wzniesione w V w. Turcy zdobyli miasto, czyniąc spustoszenie, o świcie
29 maja 1453 r.
W ten oto sposób chrześcijański Konstantynopol znalazł się w posiadaniu sułtana, liczącego sobie niewiele ponad 23 lata. Później miasto przybrało nową, turecką nazwę –Stambuł. Wspaniałomyślny w stosunku do pokonanych Mehmed II (zwany odtąd Fatih, czyli Zdobywca) zagwarantował dawne przywileje Genueńczykom i Wenecjanom, udostępnił swój dwór artystom oraz uczonym wszystkich ras i religii, pozostawił wolność wyznania Grekom i Armeńczykom. Dzięki tolerancji religijnej sułtana wielu chrześcijan osiedliło się w Stambule. Okres największej potęgi imperium osmańskiego przypadł na czasy panowania Sulejmana I, przez Zachód zwanego Wspaniałym, przez Turków - Prawodawcą. Będący na jego usługach wybitny architekt Sinan ozdobił miasto okazałymi meczetami, mostami, pałacami i fontannami. W tym czasie Stambuł stał się stolicą islamu, ponieważ sułtan był również kalifem, to znaczy duchowym przywódcą muzułmanów. Historia miasta jest nierozłącznie związana z historią Imperium.
Gdy potęga osmańska z wolna chyliła się ku upadkowi, a Imperium rozpadało się, Stambuł również podupadał. Początek XX wieku był świadkiem końca Imperium i narodzin młodej Republiki Tureckiej. W 1923 r. stolica Turcji zostala przeniesiona do Ankary, ale tysiącletnia przeszłość Stambulu żyje w jego wspaniałych zabytkach.

zamknij

Opinie Stambuł

The St.Regis IstanbulHotel polecany
The St. Regis Istanbul, Stambuł, Istambuł i okolice
6.0
Słońca
... The St. Regis Istanbul Drogi hotel w ekskluzywnej dzielnicy Nisantasi w Stambule. Doskonały design ... , przemyślany styl i nienaganną jakość. średniej wielkości, ale posiada bardzo dobrze. Istnieje też ... osobna garderoba, pełen bar z zestawu kieliszków do dowolnego napoju, mały balkon z widokiem na ... Stambuł i Bosfor Śniadanie jest bardzo dobre, z dużym wyborem i jakości produktów, ale restauracja jest ... Czytaj dalej opinię
listopad 16
,
Oleksandr, Wiek 41-45, samemu
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 101 razy

ParkInn by Radisson Istanbul AirportHotel nie jest polecany
Park Inn By Radisson Istanbul Ataturk Airport, Stambuł, Istambuł i okolice
4.1
Słońca
... Park Inn By Radisson Istanbul Ataturk Airport Nie przebywałem w tym hotelu przez długi czas, ale w ... ostatnich tygodniach musiałem latać kilka razy przez Stambuł z noclegiem, raz wybrałem ten hotel ... . Zmiany, które miały miejsce w ubiegłym roku w hotelu, trudno jest nazwać pozytywnymi. Ponieważ główny ... strumień gości zapewnia Turkish Airlines, załatwiając wszystkie hotele w pobliżu lotniska dla ... Czytaj dalej opinię
styczeń 18
,
Oleksandr, Wiek 41-45, samemu
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 15 razy

Courtyard Marriott Istanbul Ataturk AirportHotel polecany
Courtyard Marriott Istanbul International Airport, Stambuł, Istambuł i okolice
4.6
Słońca
... Courtyard Marriott Istanbul International Airport Jeden z niewielu hoteli na lotnisku Atatürk ... , który stara się utrzymać poziom jakości mimo spadających cen. Ponieważ większość gości hotelowych ... to pasażerowie linii Turkish Airlines, za które płaci linia lotnicza i prawdopodobnie niewiele, dla gości ... , którzy zarezerwowali zakwaterowanie bezpośrednio, hotel stara się stworzyć osobne maksymalne ... Czytaj dalej opinię
grudzień 17
,
Oleksandr, Wiek 41-45, samemu
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 13 razy

Hotel przy centrum StambułuHotel polecany
Loor Hotel, Stambuł, Istambuł i okolice
4.9
Słońca
... Loor Hotel Hotel znajduje się 15 minut od stacji Marmary oraz 10 minut od Błękitnego Meczetu ... . Bardzo sympatyczna obsługa hotelu. Hotel w lekkim remoncie ale nie utrudniającym pobytu w hotelu. Pokoje ... czyste i bardzo dokładnie sprzątane. Wygodne łóżko, telewizor i łazienka. Fajny widok z tarasu ... miejsca gdzie podawane są śniadania na Stambuł. Polecam wszystkim ... Czytaj dalej opinię
luty 16
,
Piotr, Wiek 19-25, para
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 106 razy

Doskonały hotel w StambuleHotel polecany
Amiral Palace Boutique Hotel, Stambuł, Istambuł i okolice
6.0
Słońca
... Amiral Palace Boutique Hotel Nocowaliśmy tam jako pasażerowie Turkish Airlines (nocleg transferowy ... ). Całkowicie pozytywne zaskoczenie - pokoje były idealne, proces zameldowania przebiegł również bez ... najmniejszego problemu mimo całego ogromu pasażerów. Widok z pokoju na meczet. Śniadanie wyśmienite ... , doskonała obsługa. Restauracja również na dachu ze wspaniałym widokiem na Stambuł. Ogólnie bardzo ... dobre wrażenie. ... Czytaj dalej opinię
marzec 16
,
Paweł, Wiek 31-35, przyjaciele
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 40 razy


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Polecamy podróże Stambuł, wakacje Stambuł, urlop Stambuł ferie Stambuł, hotel Stambuł oraz wycieczki Stambuł. Najświeższe informacje i najlepsze hotele oraz ich oceny, a wszystko po to, aby Wasz urlop był piękny i niezapomniany

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
City index