Relacje z podróży Kuba

Wakacje na Kubie wykupiliśmy w jednym z dużych biur podróży. Sezon turystyczny na Kubie trwa cały rok,... czytaj dalej
Moja przygoda z Kubą zaczęła się całkiem niewinnie. Okazałe się, że znajoma z pracy ma przyjaciółkę, która ... czytaj dalej

Nagrodzone hotele Kuba

Award
Blau Varadero Hotel
Varadero, Varadero
Kategoria: Wellness i wędrówka
Rekomendacja 94%
Award
Hostal Las Palmas
Kuba Wybrzeże Południowe, Trinidad
Kategoria: Wellness i wędrówka
Rekomendacja 100%

Popularne hotele - Kuba

Informacje i porady praktyczne - Kuba


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Każdego turystę przyjeżdżającego z Polski obowiązuje posiadanie wizy lub tzw. karty turysty. Wizy są wydawane przez konsulat kubański w Warszawie, kartę turysty natomiast można wykupić nawet już na miejscu – na lotnisku w Hawanie albo w niektórych biurach podróży. Podczas kontroli na granicy niezbędny będzie paszport ważny co najmniej trzy miesiące (od daty planowanego wyjazdu z Kuby) oraz bilet powrotny / wyjazdowy z Kuby. Jednak straż graniczna może nam odmówić wstępu na Kubę bez podawania powodu...no cóż, takie prawo. Posiadacze wizy dodatkowo muszą wypełnić formularz o wdzięcznej nazwie Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Taki podstemplowany papierek pozwoli nam opuścić Kubę.
 
Władze podchodzą bardzo rygorystyczniedo przestrzegania przepisu o posiadaniu środków na utrzymanie podczas pobytu. Turyści indywidualni muszą na każdy dzień być zabezpieczeni kwotą 100CUC, albo posiadać kartę kredytową. Turystów zorganizowanych w wycieczki przepis ten nie obowiązuje.

Przepisy celne są bardzo szczegółowe w przypadku Kuby i warto się z nimi zapoznać przed podróżą. Żywność wwożona musi być hermetycznie opakowana i posiadać informacje od producenta. Na wywóz dzieł sztuki lub innych cennych rzeczy należy mieć przeróżne pozwolenia, należy więc wcześniej przestudiować odpowiednie przepisy.


Szczepienia, ochrona zdrowia
Przed przyjazdem na Kubę nie obowiązują nas na szczęście żadne szczepienia ochronne. Warto się przygotować jednak na zatrucia pokarmowe, poparzenia słoneczne oraz skoki ciśnienia w okresie huraganowym. Należy być ostrożnym przy spożywaniu potraw z owoców morza, unikać spożywania nieprzegotowanej wody oraz niemytych owoców i warzyw.
 
Koszt wizyty lekarskiej to 30 – 50 CUC. Warto zachować dowód zapłaty za wizytę, łatwiej wtedy dochodzić zwrotu kosztów od ubezpieczyciela. Przy kupowaniu ubezpieczenia pamiętajmy, żeby upewnić się , czy dana firma ma przedstawiciela uprawnionego do działania na obszarze Ameryki Łacińskiej. Od 1-go maja posiadanie ubezpieczenia jest obowiązkowe.
 

Klimat / Kiedy jechać?
Przy wyborze terminu naszej podróży na Kubę pamiętajmy, że okres letni (maj – październik) to pora deszczowa, a średnia temperatura wtedy to 26-28 st. Od listopada do kwietnia mamy porę suchą, średnia temperatura spada nawet do 22 st w styczniu. Na przełomie lata i jesieni możemy się natknąć na silne wiatry cyklonalne...

 
Waluta
Na wyspie obowiązują tak naprawdę dwie waluty – peso kubańskie(CUS) i peso kubańskie wymienialne (CUC). To drugie ma dużo większą wartość i jest wymagane przy załatwianiu różnego rodzaju formalności. Przy zakupach należy zwracać uwagę, w której walucie wydawana jest reszta.
 
Język
Językiem urzędowym na Kubie jest Hiszpański.

Prąd i wtyczki
Poza większością hoteli napięcie w sieci jest inne niż Polskie –110V/60Hz. Obowiązują wtyczki typu amerykańskiego, jednak w hotelach najprawdopodobniej nie będzie problemu z wypożyczeniem przełącznika do wtyczki europejskiej.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Kuba już kilka tysięcy lat przed naszą erą była zamieszkiwana przez Indian, a głównym plemieniem na Kubie przed przybyciem Hiszpanów byli Tainowie. Kolonizacja Kuby w XVI wieku przez Velazqueza doprowadziła do całkowitej zagłady lokalnej ludności.
 
Kolejne przełomowe wydarzenia miły miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Był to okres rewolucji i przemian gospodarczych. Protektorat nad Kubą objęły Stany Zjednoczone. Potem nadszedł czas proamerykańskiej dyktatury Batisty, kolejne partyzantki i w końcu władzę przejął Castro ,który doprowadził do sojuszu z ZSRR a w konsekwencji do nałożenia embargo przez USA. Obecnie Kuba powoli podnosi się z poważnej recesji gospodarczej powstałej po wycofaniu w 1990 roku dotacji z ZSRR (wynoszących 4-6 mld USD rocznie).
 
Sytuacja polityczna i społeczna na Kubie nie jest ciekawa. Dyktatura komunistyczna nadal trwa i nie przynosi obywatelom nic dobrego. Jednocześnie łamane są nieustająco prawa człowieka, zwłaszcza w odniesieniu do więźniów politycznych – przeciwników Castro. Ciężko się żyje zwykłym ludziom na Kubie – są biedni i zastraszani. ONZ, USA i UE starają się metodami dyplomatycznymi wesprzeć jakąkolwiek demokrację na Kubie, jednak państwo to jest ciągle w rozsypce.

 
Mentalność / Tradycja
Kubańczycy, mimo całej swojej biedy i ciężkich warunków życia, są niesamowicie pogodnym narodem. Tańczą i cieszą się życiem, każdą chwilę chcą przeżyć jak najintensywniej. Starają się żyć z dala od stresów, bo przecież tak jest łatwiej:) Ich motto to todo se resuelve – wszystko się samo rozwiąże. I oczywiście mają rację! Dlatego też my, Europejczycy, musimy się uzbroić w cierpliwość, jeżeli chodzi o załatwienie niektórych spraw – dla Kubańczyków terminy nie są istotne.
 
A kubańska tradycja? Z indiańskiej kultury wiele nie zostało, jest to raczej mieszanina afrykańskich niewolników i hiszpańskich osadników. Na Kubie nie ma życia bez muzyki – cza-cza, rumba i salsa królują w każdym lokalu. Nie możemy również zapomnieć o melancholijnych rytmach jak w Buena Vista Social Club. Do tego dochodzi rum, Cuba Libre, cygara – i mamy najprawdziwszą Kubę, której mieszkańcy zrobią wszystko, żeby choć na chwilę zapomnieć o swojej biedzie.
 

Religia
Większość Kubańczyków, według oficjalnych danych, jest Katolikami, duża część to protestanci. Jednak najbardziej charakterystyczną dla Kuby jest Santeria – religia powstała z połączenia wierzeń afrykańskich niewolników i religii chrześcijańskiej. Wyznawcy utożsamiają afrykańskich bogów z chrześcijańskimi świętymi i oddają się im w opiekę. Santerii towarzyszy wiele rytuałów, takich jak krwawe ofiary ze zwierząt, dzikie tańce oraz modlitwy. Podobno 85% ludności wyspy praktykuje potajemnie santerię.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Dwa największe międzynarodowe lotniska na Kubie znajdują się w Hawanie i Varadero. Tam najprawdopodobniej wylądujemy podróżując z Polski. Warte wzmianki są również lotniska: Jardines del Rei oraz Holguin, na których lądują samoloty z Europy. Pozostałe, mniejsze międzynarodowe lotniska przyjmują loty ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Najłatwiejszym sposobem podróżowania po Kubie jest wynajęcie samochodu. Nie jest to trudne, ponieważ firmy rent-a-car mają przedstawicieli w większości hoteli, a ich biura są rozsiane po całym kraju. Ceny są różne w zależności od sezonu. Warto wtedy pomyśleć również o wcześniejszej rezerwacji. Wypożyczane samochody są raczej nowe i w dobrym stanie. Używając ich musimy o nie dbać, zwłaszcza nie zostawiać ich w niepewnym miejscu, ponieważ kradzieże są bardzo częstym zjawiskiem. Przygotujmy się również na częste kontrole policyjne – ewentualne mandaty będą wpisywane do naszego kontrakt nawynajem auta i opłacane przy oddawaniu samochodu.
 
Polskie prawo jazdy jest ważne na terenie Kuby przez 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy. Warto jednak zaopatrzyć się w międzynarodowe prawo jazdy.
 

Transport publiczny
Transport publiczny w miastach praktycznie nie istnieje – wyjątkiem jest kilka bardzo nieregularnie kursujących linii w stolicy – Hawanie. Warto spróbować takiej przejażdżki, gdyż może się okazać niezłą przygodą lub okazją do poznania prawdziwych Kubańczyków;)
 
Pomiędzy miastami kursują autokary turystyczne, głównie firmy Asrtotur. Można też spróbować dosiąść się do autobusu dla Kubańczyków – są one dużo niższej klasy i mają tylko kilka siedzeń przeznaczonych dla turystów. Kolejna okazja do zasmakowania folkloru kubańskiego:) Bilety na autokary warto rezerwować co najmniej dzień przed wyjazdem.
Można też spróbować podróży koleją. Tu jednak trzeba się wykazać dużą dozą cierpliwości – kilkugodzinne opóźnienia nie są niczym dziwnym. Pociąg potrafi zatrzymać się w szczerym polu na pół dnia albo w ogóle nie przyjechać. W pociągu klasy especial dostaniemy poczęstunek, w tańszym o połowę normalnym już nie. Bilety należy kupować z tygodniowym wyprzedzeniem.


Taksówki / Infrastruktura
Bezpieczne taksówki to te oznakowane – z rządowej sieci (np. Panataxi, Turistaxi). Prywatni, nieoznakowani taksówkarze mogą mieć problemy, jeżeli policja złapie ich na przewożeniu turystów. Pomijam fakt, że taki przejazd może być dla nas niebezpieczny.
Stan dróg pozostawia wiele dożyczenia, należy również unikać jazdy po zmroku. Zagrożenie niosą nieoświetlone motocykle, rowery, a nawet samochody, brak świateł ulicznych a czasem śpiący Kubańczycy na drogach...

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
Festiwali, świąt i imprez przez cały rok na Kubie na pewno nie zabraknie! Szczyt wydarzeń kulturalnych przypada na zimę (grudzień – marzec) i lato (lipiec –sierpień). Poniżej kilka wybranych przeze mnie wydarzeń kulturalnych i świąt państwowych wartych uwagi, o ile jesteśmy wtedy na wyspie:)
 
styczeń – Międzynarodowe Targi Rzemiosła w Hawanie, Dzień Wyzwolenia (1. styczeń, rocznica zwycięstwa rewolucji, święto państwowe)
luty – Międzynarodowe Targi Książki
maj - Narodowe Święto Tańca w Santa Clara
czerwiec – karnawał w Hawanie
lipiec – Święto Ognia w Santiago de Cuba (kultura narodów karaibskich), karnawał w Santiago, obchody rocznucy szturmu na koszary Moncada (26. lipca – święto państwowe)
sierpień – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Popularnej „Benny More” w Cienfuegos
październik - Międzynarodowy Festiwal Baletu w Hawanie


Specjalności kulinarne
Kuchnia kubańska wywodzi się z kuchni hiszpańskiej, afrykańskiej i indiańsko – kolumbijskiej, a nazywa się cocina criolla. Potrawy nie są bynajmniej pikantne. Narodową potrawą jest pieczeń wieprzowa. Podaje się ją z ryżem zmieszanym z czarną fasolą (congris) oraz kassawą albo smażonym plantanem. Ryby i owoce morza są łatwo dostępne i smaczne. Warto spróbować bardzo popularnej zupy z czarnej lub czerwonej fasoli i wieprzowiny, przyprawionej pieprzem i kminem – potaje.Koniecznie skorzystajmy z okazji i jedzmy świeże owoce – mango, papaje, guawy, ananasy! No i oczywiście wszechobecne lody:)
 
Do picia oczywiście polecam drinki, przygotowane na bazie rumu. Najpopularniejsze piwo to Hatuey. Z bezalkoholowych napoi warto skusić się na soki ze świeżych owoców lub guarapo – ze świeżej trzciny cukrowej.
 

Styl życia
Kubańczycy prowadzą nocny tryb życia – ulice tętnią życiem po zmroku, zewsząd dociera do nas muzyka, ludzie tańczą i bawią się do wczesnych godzin rannych. W ciągu dnia często spotkać można grupki mężczyzn oddających się innym rozrywkom – grze w domino. Spokój i luz Kubańczyków warto naśladować, przynajmniej wtedy, kiedy przebywamy na wyspie:)
 

Warte zobaczenia
Oczywiście nie da się zobaczyć wszystkiego...zwłaszcza, że na Kubie jest co oglądać:) Poniżej kilka punktów obowiązkowych...
 

Hawana – stolica, a w niej fabryka cygar, nadmorski bulwar Malecon oraz Muzeum Ernesta Hemingway'a. No i oczywiście pomnik Che Guevary...i zabawy do białego rana
Trinidad i okolice – kolonialna starówka z ogrodami, ogród botaniczny oraz Muzeum Che w Santa Clara. No i oczywiście zabawy do białego rana...;)
Jaskinie w Dolinie Viales
plaże i lasy Maria la Gorda
wyspy koralowe
najsłynniejsza plaża Kuby - Varadero

Kuba

Wycieczki Kuba - Last Minute Kuba - Wczasy Kuba

Kuba Mapa
Cayo Coco
Cayo Coco
Hawana
Hawana
Playa Esmeralda
Playa Esmeralda
Santa Lucia
Santa Lucia
Trinidad
Trinidad
Varadero
Varadero
Cayo Guillermo
Cayo Guillermo
Santiago de Cuba
Santiago de Cuba
Pinar del Rio
Pinar del Rio
Cienfuegos
Cienfuegos
Playa Pesquero
Playa Pesquero
Kuba Wybrzeże Północne
Kuba Wybrzeże Północne
Kuba Wybrzeże Południowe
Kuba Wybrzeże Południowe

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Karaiby? Polecamy hotele w Kuba. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Kuba. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Kuba. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Kuba

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index