Relacje z podróży Sri Lanka

Polecam Sri Lankę i jej mistyczny klimat, jako cos dla ducha a dla ciała wszechobecne masaże i piękną pogod... czytaj dalej
Bardzo podobały nam się wakacje zorganizowane przez biuro podróży, na które natknęliśmy się w internecie. O... czytaj dalej

Nagrodzone hotele Sri Lanka

Award
Royal Palms Beach Hotel
Sri Lanka Wybrzeże Zachodnie, Kalutara
Kategoria: Wellness i wędrówka
Rekomendacja 93%
Award
Turyaa Kalutara Hotel
Sri Lanka Wybrzeże Zachodnie, Wadduwa
Kategoria: Wellness i wędrówka
Rekomendacja 93%

Popularne hotele - Sri Lanka

5.7
Słońca
Rekomendacja: 99%
Dojazd własny
1 dzień

5.6
Słońca
Rekomendacja: 94%
Oferty wycieczek
6 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.5
Słońca
Rekomendacja: 98%
Oferty wycieczek
7 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.4
Słońca
Rekomendacja: 94%
Oferty wycieczek
6 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.4
Słońca
Rekomendacja: 94%
Oferty wycieczek
8 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.4
Słońca
Rekomendacja: 95%
Oferty wycieczek
9 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień

5.6
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.3
Słońca
Rekomendacja: 92%
Oferty wycieczek
7 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.3
Słońca
Rekomendacja: 93%
Oferty wycieczek
6 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.3
Słońca
Rekomendacja: 94%
Oferty wycieczek
9 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień

Ulubione miejscowości - Sri Lanka

Informacje i porady praktyczne - Sri Lanka


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Obywatele RP wybierjący się na Sri Lankę powinni posiadać paszporty ważne min. 6 miesięcy, a w przypadku planowanego pobytu na wyspie, który będzie przekraczał 30 dni także i wizę (pozwolenie na pobyt nie przekraczjący 30 dni otrzymuje się na granicy) dostępną po dokonaniu niezbędnych formalnościw Ambasadzie Sri Lanki w Warszawie. Przedłużenie pozwolenia na pobyt jest również możliwe na posterunku policji.

Szczepienia
Przed wyjazdem na Sri Lankę nie ma obowiązku szczepień ochronnych, warto jednak na wypadek wizyty w szpitalu zaszczepić się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.

Klimat / Kiedy jechać?
Pomiędzy majem i wrześniem na Sri Lance trwa okres monsunowy. Obfite opady deszczów mogą prowadzić do powodzi dezorganizujących transport drogowy. Najgorętszy okres trwa od marca do maja (średnie temperatury przekraczają trzydzieści stopni). W górach jest o wiele chłodniej, nawet w najgorętszym okresie temperatura nie przekracza dwudziestu kilku stopni.

Waluta
Walutą Sri Lanki są rupie srilankijskie. Z łatwością w dużych miastach można posługiwać się kartami płatniczymi.

Język
Językami urzędowymi na Sri Lance są syngaleski (język kilkunatomilionowej grupy etnicznej Syngalezów) oraz tamilski (używany także w Indiach i w Singapurze oraz kilkumilionowej mniejszości Tamilów na Sri Lance). Z języków europejskich powszechnie znany i używany jest angielski.
 
Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
Przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w przejściówki (na Sri Lance kontakty są takie jak w Wielkiej Brytanii i Irlandii). Problemy z zasięgiem mogą wystąpić na terenach oddalonych od osiedli ludzkich. W północnej części wyspy jest zakaz kożystania z telefonów satelitarnych.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Sri Lanka do 1972 roku znana była pod nazwą Cejlon. Obecnieużywana nazwa oznacza w sanskrycie olśniewającą wyspę, a słowo Lanka zostało zaczerpnięte z „Ramajany”(indyjski epos).

W okresie przedkolonialnym w różnych częściach wyspypowstawały monarchie Syngalezów i Tamilów. Od XVI wieku kontrolę nad wyspąprzejmowały mocarstwa kolonialne, kolejno: Portugalia, Holandia, WielkaBrytania. Sri Lanka zyskała niepodległość w 1948 roku. Od początku lat 80. trwałkonflikt między Sygalezami i Tamilami. Ci drudzy domagają się utworzeniawłasnego państwa w części wyspy. W 2009 roku siły rządowe (Syngalezi) uzyskałykontrolę nad całym państwem.

Ludność Sri Lanki stanowią głównie cztery grupy etniczne: Syngalezi, Tamilowie, ludność Wedda i Moorowie.
 
Mentalność / Tradycja
Syngalezi stanowią ponad 80% populacji (kilkanaście milionów) tego niewielkiego kraju. Drugą grupą pod względem liczebności są Tamilowie. Wśród tej grupy można wyróżnić tych, którzy osiedlili się na wyspie w czasach kolonialnych oraz rodzimych Tamilów (choć także przybyszów z początków naszej ery), który starają się stworzyć własne państwo w północno-wschodniej części wyspy.

Do rdzennych mieszkańców wyspy należy kilkutysięczna ludnośćWedda. Natomiast prawie dwumilionowa społeczność Moorów to napływowa ludnośćpochodzenia arabskiego wyznająca islam.
 
Religia
Hinduizm - religia mniejszości Tamilów nie zna klasztorów, proroków ani organizacji. Hindusem można stać się jedynie przez narodziny, nie można zatem zmienić religii. Dharma posiada główną zasadę wiecznego biegu polegającego na tworzeniu i degradacji. Karma jest sumą wszystkich uczynków zgromadzonych w przeszłości każdego człowieka. Upraszczając, można powiedzieć, że dobre uczynki zapewniają dobrą pozycję w ponownym życiu, a przewinienia mogą zaprowadzić duszę do niższych warstw, tzn. do ludzi niższej klasy, ale także do postaci zwierząt i rośli. Bogowie Hinduizmu, których praktycznie nie da się zliczyć skupiają się zawsze w jednym z trzech bóstw Brahma (Stwórca), Vishnu (Obrońca) i Sziwa (Niszczyciel). Większość świątyń Hindusów na Sri Lance poświęconych jest Bogu Sziwa albo jego rodzinie.


Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Na Sri Lance funkcjonuje kilkanaście lotnisk, z których najważniejszym jest międzynarodowy port lotniczy Bandaranake International Airoport usytuowany kilkadziesiąt kilometrów (ok. 35 km) od stolicy kraju, Kolombo. Loty krajowe oraz międzynarodowe (głównie połączenia z różnymi miastami w południowych Indiach) obsługują miejscowe linie lotnicze.
Drogi są w bardzo dobrym stanie. Firmy wypożyczające samochody są ulokowane na lotniskach, w części biur podróży i hoteli.

Transport publiczny
Transport publiczny na Sri Lance to głównie transport drogowy, w mniejszym stopniu kolejowy, wodny i lotniczy. Cały kraj jest poprzecinany drogami (częściowo szybkiego ruchu), których nawierzchnia jest relatywnie w dobrym stanie. Istnieje kilka firm autobusowych oferujących przejazdy między najważniejszymi miejscowościami kraju, dobrymi autobusami. Linie kolejowe nie były restaurowane od czasów kolonialnych, choć sieć jest dość gęsta (około 1500 km długości) i przechodzi przez najbardziej malownicze zakątki Sri Lanki. Nie mniej część połączeń jest zawieszana z powodu niskiej rentowności.Pomiędzy miejscowościami położonymi nad brzegiem oceanu kursują promy pasażerskie, a do najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości są oferowane loty pasażerskie.
 
Taksówki / Infrastruktura
Taksówki są polecanym środkiem transportu na nie długie odcinki w ramach jednego miasta, bądź też są najwygodniejszym sposobem dojazdu do i z lotniska. Nie ma problemu ze znalezieniem taksówki, a cena kursu zależy od wielkości miasta oraz od długości odcinka.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia

Każda pełnia księżyca jest tu świętem.
Jest wiele ważnych wydarzeń: święta religijne i pochody, ale także wydarzenia sportowe.

Niemal wszystkie największe uroczystości na Sri Lance mają swoje religijne korzenie. „Świeckie” imprezy o charakterze uroczystości ludowych stanowią praktycznie jedynie duże imprezy sportowe – praktycznie wyłącznie w krykieta. Odbywają się one przede wszystkim między listopadem i marcem, a więc w głównym sezonie turystycznym. Dobrą zabawą jest wizyta na stadionie, nawet jeśli nie rozumiemy zasad tej gry.
Każdy dzień z pełnią księżyca (poya) jest świętem (zabronione jest wówczas spożywanie alkoholu). Niektóre dni poya są obchodzone jako wielodniowe pochody i festyny z liczbą uczestników dochodzącą do miliona (w mieście Kandy).

Oficjalne święta
1 styczeń (Nowy Rok); 4 luty (Święto Niepodległości); 13/14 kwiecień (Nowy Rok Sinhali i Tamilów); 1 maja (Święto Pracy); 22 maja (Dzień Republiki); 25 grudnia (Boże Narodzenie); 31 grudnia (Sylwester, bank Holiday).

Uroczystości i festiwale
Styczeń
Pełnia księżyca: Duruthu – Perahera w Keleniya (na północnych obrzeżach miasta Colombo). Ten nocny pochód z wieloma ozdobionymi słoniami, z grupami tanecznymi oraz dostojnikami religijnymi przypomina o rzekomej wizycie Buddy na Sri Lance – zgodnie z legendą liczącą 2500 lat.

Luty/Marzec
Thai – Pongal: Święto Hindusów podczas pełni księżyca dla uczczenia Boga Słońca świętowane jest przede wszystkim w regionach zamieszkiwanych przez Tamilów na północy, na wschodzie i na obszarach górzystych.
Maha Sziwarti: w czasie nowiu na koniec lutego, z początkiem marca Hindusi świętują symboliczny związek Sziwy z jego żoną Parvati.

Marzec/Kwiecień
Wielkanoc: Chrześcijanie na Sri Lance najpiękniej obchodzą Wielki Piątek oraz Dni Wielkanocne w mieście Negombo z kolorowymi procesjami.

Maj
Pełnia księżyca: Wesak. Przez dwa dni wzgl. dwie noce świętuje się narodziny, olśnienie oraz śmierć Buddy.

Czerwiec
Pełnia księżyca: Poson: Święto przypomina o przybyciu na wyspę Mahindasa, a wraz z nim Buddyzmu.

Lipiec
Pełnia księżyca: Esala – Perahera w Kandy jest największą religijną uroczystością na świecie. W ciągu dziesięciu dni wzgl. nocy odbywa się pochód słoni ze Świątyni Zęba przez stare królewskie miasto.
Festiwal Ramadan: W najstarszych meczetach na Sri Lance bardzo wielu ludzi świętuje muzułmańskie święto zakończenia postu.
 
Specjalności kulinarne
Kuchnia tradycyjna w kraju ma wielorakie pochodzenie – indyjskie, arabskie, malajskie.

Także władcy kolonialni – Portugalczycy, Holendrzy i w najmniejszym stopniu Anglicy – pozostawili po sobie ślady w wielu przepisach. Ryż i curry to podstawa każdej regionalnej potrawy, które są smaczne, bardzo zdrowe i świetnie wyglądają.

Curry nie ma nic wspólnego z przyprawą z paczki, jakie możemy kupić u nas pod tą nazwą. Pojęcie to ma na Sri Lance dwa znaczenia. Pierwsze dotyczy curry jako nadzwyczaj indywidualnej mieszanki, która jest częściowo prażoną, a następnie zmieloną przyprawą. Drugie znaczenie określa potrawy, w których curry jest składnikiem głównym. Przykładowo można wybrać między curry z warzywami albo curry z mięsem wołowym.

Przede wszystkim na wsi w języku potocznym używa się także kolorów do rozróżniania potraw curry. Tak więc jest curry białe, które bazuje na mleczku kokosowym – łagodne i prawie tak płynne jak zupa. Curry czerwone zawiera duże ilości chili. Najczęściej spotykaną potrawą jest czarne curry, która zawiera prażony koriander, kminek i koper.

Chili jest najbardziej ostrą główną przyprawą, suszoną albo sproszkowaną. Istnieje bardzo dużo rodzajów chili – zielone, czerwone, duże, małe, grube i cienkie.
 
Styl życia
Styl życia mieszkańców Sri Lanki zależy od miejsca zamieszkania, poziomu wykształcenia, wyznania, statusu majątkowego i innych czynników. W związku z rozwojem turystyki w kurortach styl życia ich mieszkańców uległ w pewnym stopniu modernizacji. W buddyjskich i hinduskich swiątyniach czas zatrzymał się kilka wieków temu.

Warte zobaczenia
Do miejsc wartych zobaczenia zaliczymy parki narodowe, zwłaszcza Wilpattu, Yala, Inginjagala (Gal Dia0, Kumana i Wirawila; miasta: Anuradhapura - starożytna stolica kraju, obecna stolica Kolombo, a także miejscowości Aukana, Sigirija, Polonnaruwa, Aluwihara i Japahuwa; a także miejsca kultu religijnego, m.in. Kandy - cel pielgrzymek wyznawców hinduizmu, buddyzmu, islamu i chrześcijaństwa, Szczyt Adama; Mlhintale i Dambulli - ośrodków cejlońskiego buddyzmu.

Sri Lanka

Wycieczki Sri Lanka - Last Minute Sri Lanka - Wczasy Sri Lanka

Sri Lanka Mapa
Bentota
Bentota
Beruwala
Beruwala
Hikkaduwa
Hikkaduwa
Kalutara
Kalutara
Kandy
Kandy
Koggala
Koggala
Marawila
Marawila
Negombo
Negombo
Waikkal
Waikkal
Wadduwa
Wadduwa
Colombo
Colombo
Nuwara Eliya
Nuwara Eliya
Sigiriya
Sigiriya
Tangalle
Tangalle
Sri Lanka Wybrzeże Zachodnie
Sri Lanka Wybrzeże Zachodnie
Sri Lanka
Sri Lanka
Sri Lanka Wybrzeże Wschodnie
Sri Lanka Wybrzeże Wschodnie
Sri Lanka Wybrzeże Południowe
Sri Lanka Wybrzeże Południowe
Sri Lanka Wybrzeże Północne
Sri Lanka Wybrzeże Północne

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Azja? Polecamy hotele w Sri Lanka. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Sri Lanka. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Sri Lanka. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Sri Lanka

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index