Opinie Ruchoma szpoka

Ruchoma szpoka
Średnia ocen
5
6.0
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Ruchoma szpoka

Informacje ogólne
Tradycję budowania szopek bożonarodzeniowych zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu. Przy pomocy prawdziwych zwierząt i ludzi ukazywał narodziny mesjasza, które w kolejnych latach pokazywane były także przez innych zakonników. Na przestrzeni stuleci szopki przybierały różne formy: żłobki w domu, na zewnątrz lub w kościołach. Z biegiem lat szopka stała się wręcz obowiązkowym elementem wyposażenia kościoła katolickiego. Do dziś tradycje budowania szopek praktykuje się w czasie Świat Bożego Narodzenia. Standardowy model szopki zawiera osoby: małego Jezusa w żłóbku, przy nim Maryję i Józefa. Przedstawiani są także Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta domowe.
Dużą sławą cieszy się jedna z najstarszych tego typu prac w Polsce - Szopka Wambierzycka. Jej autorem był Longinus Wittig (1824- 1895). Podobno artysta zbudował szopkę dla swojego syna, który we wczesnych latach dzieciństwa stracił matkę. Jednak praca nad ukończeniem dzieła trwała 28 lat. Doprowadziło to do stworzenia wyjątkowej szopki. Dziś liczy ona 800 figurek osadzonych zazwyczaj w śląskim krajobrazie. Około 300 figurek jest ruchomych. Za namową mieszkańców eksponat był pokazywany w domu artysty, ale już w czasach współczesnych została ona przeniesiona do nowego budynku, gdzie do dziś udostępniona jest turystom.


Ten temat jest zamknięty.

Opinie Ruchoma szpoka: 1

6.0
Słońca
Mamy tutaj do obejrzeia kilka ruchomych szopek autorstwa Longina Wittiga z synem Hermannem (pierwsza powstała w II połowie XIX wieku). Pierwsza scena przedstawiająca narodzenie Jezusa. Na drugiej możemy zobaczyć scenę przedstawiającą Drogę Krzyżową. Kolejne sceny to rzeź dzieci na rozkaz króla Heroda, Święta Rodzina przy pracy, 12-letni Jezus w świątyni, Ostatnia wieczerza, Objawienie Matki Bożej w Lourdes, kopalnia węgla i scena przedstawiająca zabawę ludową. Ogólnie miejsce warte polecenia ze względu na skalę światową eksponatów. Każ... Czytaj dalej opinię
sierpień 15,
Bogusław, Wiek 66-70

Hotele w okolicy

5.8
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 9,3 km

5.1
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 9,8 km

5.2
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 9,9 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Ruchoma szpoka, infromacje o Ruchoma szpoka od urlopowiczów, - porady Dolnośląskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index