Atrakcja turystyczna Sanktuarium M.B. Fatimskiej

Opinie Sanktuarium M.B. Fatimskiej

Sanktuarium M.B. Fatimskiej
Średnia ocen
5
6.0
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Sanktuarium M.B. Fatimskiej

Charakterystyka ogólna

Prawdziwym impulsem dla powstania Sanktuarium było poświęcenie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi dokonane przez episkopat Polski w 1946 roku. Wówczas księża pallotyni uznali, że należy utworzyć ośrodek, z którego orędzie Matki Bożej Fatimskiej będzie dalej propagowane. Wybrano Zakopane, gdzie w 1950 roku powstał zalążek późniejszego centrum fatimskiego. Rok później zbudowano kaplicę, którą metropolita krakowski, arcybiskup Baziak, poświęcił 11 października 1959 r. Odprawiano w niej specjalne nabożeństwa na cześć Matki Bożej, głoszono maryjne kazania i uczono ludzi wypełniać prośby Matki Bożej z Fatimy.
 
W 1961 r. biskup Fatimy przekazał kard. Wyszyńskiemu figurę Matki Bożej Fatimskiej. Została ono ukoronowana 26 lat później przez Jana Pawła II w Rzymie. Na głowie Matki Najświętszej znalazła się korona, która - jak powiedział Papież - ma stanowić "przypomnienie tego, co Matka Boża uczyniła dla swego ludu".

 Kolejna ważna data to 13 maja 1981 r., kiedy to na Placu św. Piotra miał miejsce zamach na papieża. Jan Paweł II jest przekonany, że Matka Boża kierowała lotem pocisku i uratowała mu życie. Tego dnia narodziła się idea świątyni-wotum. W lipcu 1987r. poświęcono plac pod nową świątynię i rozpoczął się czas budowy.


Co warto zobaczyć?

Będąc w Sanktuarium należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

- różańcowy mur oplatający Sanktuarium: ma on przypominać o tym, że jednym z najważniejszych przesłań Matki Bożej Fatimskiej jest Jej prośba o codzienne odmawianie różańca.

- pomnik Jana Pawła II stojący u progu świątyni: Papież spogląda na panoramę Tatr i wyciąga ręce ku krzyżowi na Giewoncie.
 
- napis widniejący nad wejściem: "Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej votum wdzięczności za ocalenie Ojca Św. w dniu 13 V 1881 r.": jest to przypomnienie o intencji, jaka towarzyszyła budującym go ludziom i jaka towarzyszy tym, którzy modlą się w jej wnętrzu.

- relikwie: po lewej stronie: "Crucis D.N.J.C.", czyli "Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa". Po prawej stronie: relikwie wielkiego maryjnego świętego, Ludwika Grignion de Montfort, którego Jan Paweł II uważa za swego duchowego przewodnika.

- figura przedstawiająca Matkę Najświętszą z czerwcowego objawienia w Fatimie. Matkę Bożą otaczają promienie światła, tak bowiem zawsze ukazywała się w Fatimie. W Sanktuarium Maryja czuwa nad Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie
 
- tron Jan Paweł II, z którego wygłosił homilię w czasie swej pielgrzymki z 1997 roku.
 
- droga krzyżowa: warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie stacje, które zawierają wątki papieskie. W stacji piątej Jan Paweł II pomaga - zamiast Szymona z Cyreny - nieść krzyż Jezusowi. W stacji dwunastej pod krzyżem umierającego Chrystusa stoi Matka Najświętsza i - w miejsce Apostoła Jana - papież Jan Paweł II.
 
- ołtarz papieski: znajduje się w parku na tyłach Sanktuarium. To przy nim Ojciec Święty sprawował Mszę św. w przeddzieńwizyty w Sanktuarium. Ma on przypominać o wspaniałej liturgii pod Wielką Krokwią i o wypowiedzianych podczas niej słowach Papieża:
 
"Chrystus jest wypełnieniem Bożego planu odkupieńczej miłości. W mocy tego planu człowiek ma przystęp do Boga, nie tylko jako stworzenie do swego Stwórcy, ale jako dziecko do Ojca. Chrześcijaństwo oznacza nowe stworzenie, nowe życie - życie w Chrystusie, przez którego człowiek może mówić do Ojca: Abba - Ojcze mój, Ojcze nasz".

 
Msze święte w niedziele:
7:00 8:30 10:00 11:30 17:00 19:00

Msze święte w dni powszednie:
7:00 12:00 19:00

 
Adres
ul. Krzeptówki 14
34-500 Zakopane
tel. (18) 20 66 420


53 zdjęcia: Sanktuarium M.B. Fatimskiej

Sanktuarium M.B. Fatims...
od Jan
z dnia: 01.06.2015
Sanktuarium M.B. Fatims...
od Jan
z dnia: 01.06.2015

Sanktuarium M.B. Fatims...
od Jan
z dnia: 01.06.2015
Sanktuarium M.B. Fatims...
od Jan
z dnia: 01.06.2015

Sanktuarium M.B. Fatims...
od Jan
z dnia: 01.06.2015
Sanktuarium M.B. Fatims...
od Jan
z dnia: 01.06.2015
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Opinie Sanktuarium M.B. Fatimskiej : 2

6.0
Słońca
Sanktuarium jest idealnym miejscem na chwilowy postój w drodze na szlak. Wygodny i duży parking, płatny co łaska (staliśmy ok 30min). Czysto, zadbane. Nie było tłumów. Warto zatrzymać się na chwilę w kaplicy, gdzie cisza i spokój sprzyja modlitwie. Alejki prowadzące do ołtarza papieskiego czyste i zadbane. Polecam Czytaj dalej opinię
lipiec 15,
Marek, Wiek 46-50

6.0
Słońca
Na Krzeptówkach znajduje się piękne, zbudowane w stylu góralskim Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Zostało wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II 7 czerwca 1997 w czasie VI pielgrzymki do Polski. Obok kościoła znajduje się istniejąca od lat 50. XX wieku kaplica. W niej umieszczona została figura Matki Bożej Fatimskiej ofiarowana przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. 21 października 1987 została ona ukoronowana przez papieża Jana ... Czytaj dalej opinię
luty 14,
Paweł, Wiek 41-45

Hotele w okolicy

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,8 km
Goście chwalą: czystość w pokoju, przyjazny personel, dobrą znajomość języków obcych, piękny basen, urozmaicone jedzenie

5.9
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 2,7 km

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 2,7 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Sanktuarium M.B. Fatimskiej , infromacje o Sanktuarium M.B. Fatimskiej od urlopowiczów, - porady Małopolskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index