Atrakcja turystyczna Ołtarz i figura Matki Boskiej Wambierzyce

Opinie Ołtarz i figura Matki Boskiej Wambierzyce

Ołtarz i figura Matki Boskiej Wambierzyce
Średnia ocen
5
6.0
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Ołtarz i figura Matki Boskiej Wambierzyce

Informacje ogólne
Prezbiterium oddzielone jest od nawy głównej misternie wykonaną kratą z 1728 roku. Przechodząc specjalnie przygotowanym dla pielgrzymów ciasnym wejściem stajemy przed ołtarzem głównym. Cała kompozycja w ołtarzu to dzieło Sebastiana Flackera i pochodzi z 1720 roku.
Centralny punkt stanowi tu adorowana przez dwa anioły figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Wykonana z drewna lipowego rzeźba mierzy 28 cm wysokości i prawdopodobnie została wykonana w XIV wieku. Przyozdobiona w szaty (nadane wtórnie) przedstawia stojącą postać Maryi z dzieciątkiem na ręce. Mały zbawiciel w prawej dłoni trzyma ptaszka, a lewą dłonią sięga po owoc granatu, który trzyma Maryja. Całość przykrywa podtrzymywany na dwóch kolumnach baldachim, nad którym ulokowany jest obraz „Nawiedzenia Św. Elżbiety".
Przy kolumnach dwie figury przedstawiające rodziców Najświętszej Maryi Panny: Św. Joachima i Św. Anne. Przed tabernakulum pochodząca z Włoch srebrna wieczna lampka, ufundowana przez wdowę po Emanuelu von Osterberg w 1760 roku. W niszach prezbiterium ulokowane całopostaciowe rzeźby czterech ojców kościoła: Św. Ambrożego, Św. Augustyna, Św. Hieronima i Św Grzegorza Wielkiego.
Nad drzwiami wyjściowymi znajduje się pięć świec ofiarowanych przez baronową Stillfried z Nowej Rudy w podziękowaniu za cudowne uzdrowienie jej dziecka. Legenda głosi, ze świece ważą 56 kg, tyle samo co dziecko baronowej. Sklepienie prezbiterium nakryte jest elipsowatą kopulą z latarnią. Całość pokryta jest malowidłami ukazującymi sceny tajemnic różańca. Nad wejściem do zakrystii fresk przedstawiający „Powrót syna marnotrawnego".


Ten temat jest zamknięty.

Opinie Ołtarz i figura Matki Boskiej Wambierzyce: 1

6.0
Słońca
W wambierzyckiej bazylice nawiedzenia NMP w samym jej środku znajduje się ołtarz z figurą Matki Boskiej Wambierzyckiej. Miejsce to powinno znaleźć się na trasie każdego chrześcijanina (przy ołtarzu odbywają się msze św.). Czytaj dalej opinię
sierpień 15,
Bogusław, Wiek 66-70

Hotele w okolicy

5.8
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 9,4 km

5.1
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 9,8 km

5.2
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 9,9 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Ołtarz i figura Matki Boskiej Wambierzyce, infromacje o Ołtarz i figura Matki Boskiej Wambierzyce od urlopowiczów, - porady Dolnośląskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index