Atrakcja turystyczna Szlak Doliną za Bramką

Opinie Szlak Doliną za Bramką

Szlak Doliną za Bramką
Kategoria: Sport i rozrywka
Podkategoria: Wędrówki / trekking

Szlak Doliną za Bramką nie ma obecnie żadnych ocen.

Jesteś pierwszym, który ocenia atrakcję turystyczną Szlak Doliną za Bramką, w ten sposób pomagasz innym Użytkownikom.

Opis Szlak Doliną za Bramką

Wejście do Doliny za Bramką znajduje się w pobliży Krzeptówek Zakopiańskich, na wysokości  919 m n.p.m. Dolina za Bramką znajduje się pomiędzy Doliną Strążyską i Doliną Małej Łąki. Od Doliny Strążyskiej dzieli ją masyw Samkowej Czuby, natomiast jej górna część podchodzi do stoków Łysanek. Naprzeciwko wejścia na szlak Doliną za Bramką znajduje się zabytkowa Chałupa Sabały. Nazwa „Dolina za Bramką” pochodzi od wejścia do doliny, przy której znajduje się skalna brama. Pod koniec XIX wieku została ona zniszczona. Długość Szlaku Dolina za Bramką to około 0,8 km, natomiast jej powierzchnia liczy około 100 ha. Szlak jest najkrótszą tatrzańską trasą. Po jej całkowitym przejściu, aby wrócić, należy podążać tą samą drogą. Mimo krótkiego dystansu, droga jest o tyle ciekawa, ponieważ można zaobserwować piękne widoki i niesamowite masywy skalne.

Pokonując szlak można zobaczyć teren lasu liściastego i rosnące w nim 200-letnie buki. Warto zaobserwować także rośliny wapieniolubne, osadzone w szparach skalnych. Charakterystycznym punktem szlaku Doliną za Bramki są dolomitowe skały nazwane Jasiowe Turnie, które cechuje wysokość i fantazyjne kształty. Niektóre z tych dolomitów posiadają swoje nazwy  typu Zakonnik czy Dziadula. Ich ściany tworzą trasę wspinaczkową. Znajdując się w Jasiowych Turniach warto wstąpić do niewielkiej jaskini o nazwie Jasiowy Schron. Wzdłuż całej trasy prowadzącego szlak płynie, tworzący kaskady, Potok zza Bramki wypływający na wysokości 1160 m n.p.m. Po 3,5 km uchodzi do Cichej Wody Zakopiańskiej, już poza obszary Tatrzańskiego Parku Narodowego. Finisz tej niewielkiej tatrzańskiej trasy to miejsce, w którym następuje podział doliny na dwa odnóża – Dolinkę spod Jatek i Dolinkę spod Łysanek.

Obecnie dolina znajduje się pod ścisłą ochroną Regli Zakopane Tatrzańskiego Parku Narodowego, co powoduje, że udostępniona została tylko dolna część, oznaczonej kolorem zielonym, trasy Wejście na szlak jest bezpłatne, kasa biletowa TPN nie występuje. Oba rozwidlenia na dolinki  są zastawione żerdziami z drewna. Obok nich występują ławeczki dla wędrowców szlaku Doliną za Bramki. Ta niedługa, ale przyjemna tatrzańska trasa jest świetnym pomysłem dla początkujących piechurów, rodzin z dziećmi i osób starszych. Czas przejścia szlaku to około 25 minut.


Hotele w okolicy

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 2,8 km
Goście chwalą: przyjazny personel, dobrą znajomość języków obcych, czystość w pokoju, przystosowanie dla rodzin z dziećmi, piękny basen

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 3,2 km

5.6
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 3,4 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Szlak Doliną za Bramką, infromacje o Szlak Doliną za Bramką od urlopowiczów, - porady Małopolskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index