Opinie Góra Wielka Sowa

Góra Wielka Sowa
Kategoria: Warte zobaczenia
Podkategoria: Góra / Wulkan
Średnia ocen
5
6.0
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Góra Wielka Sowa

Charakterystyka ogólna

Wielka Sowa (niem. Hohe Eule, 1015 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Sowich i należy do najwyższych wzniesień w Sudetach Środkowych. Wliczana jest do Korony Gór Polski. Usytuowana jest między dorzeczami dopływów Odry: Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej. Pod względem geologicznym Wielka Sowa składa się ze skał metamorficznych z prekambru.
Jest to popularny cel pieszych wycieczek. Pierwsze zachowane dokumenty o wyprawach na Wielką Sowę pochodzą z początku XIX wieku. Rejonem zajmowały się wówczas organizacje górskie, złączone w Federacji Towarzystw Górskich przy Sowie. Z inicjatywy Richarda Tamma, przewodniczącego federacji, zbudowano na szczycie Wielkiej Sowy wysoką na 25 metrów kamienną wieżę widokową (1906). Wcześniej, przez prawie 20 lat, na szczycie stała jej poprzedniczka – wieża drewniana. Nowy obiekt został nazwany imieniem kanclerza Ottona Bismarcka. Po drugiej wojnie początkowo przemianowany został na wieżę im. Władysława Sikorskiego, a ostatecznie od 1981 nosi imię znanego polskiego działacza turystycznego Mieczysława Orłowicza. W ostatnich latach przeprowadzono gruntowny remont wieży widokowej. Ze szczytu widać większość sudeckich pasm, od Śnieżnika po Śnieżkę oraz od Wzgórz Trzebnickich po Broumovské steny.
Zimą zbocza Wielkiej Sowy oblegane są przez wielbicieli białego szaleństwa.

Na wielką Sowę prowadzi wiele szlaków turystycznych. Czerwonym można tu dojść z przełęczy Sokolej (1 h) lub z przełęczy Jugowskiej przez Przełęcz Kozie Siodło (1 h 30 min). Żółty szlak poprowadzi nas z Kamionek (2 h 15 min) lub z Walimia (1 h 15 min). Szlakiem niebieskim dojdziemy z przełęczy Walimskiej (1 h), zielonym natomiast z Sokolca przez Schronisko Sowa (1h 20 min). Szczyt przecina także rowerowy szlak czerwony z przełęczy Jugowskiej na przełęcz Sokola i narciarski w tym samym kolorze, prowadzący do Andrzejówki.


Ten temat jest zamknięty.

1 zdjęcia: Góra Wielka Sowa

Góra Wielka Sowa
od Agnieszka
z dnia: 01.05.2015

Opinie Góra Wielka Sowa: 2

6.0
Słońca
Bardzo łatwe wejście. My z naszego pensjonatu w Kamionkach natychmiast weszliśmy na trasę na Wielką Sową. Każdy turysta może się tutaj wybrać. Piękne widoki. Niestety wieża widokowa podczas naszego pobytu była zamknięta. Na pewno tam powrócę w cieplejszym miesiącu. Góry Sowie warto odkrywać. Czytaj dalej opinię
grudzień 15,
Mateusz, Wiek 19-25

6.0
Słońca
Polecam każdemu wejście na ten szczyt. Plusem jest to, iż szczyt jest dobrze oznakowany. Co jakiś czas na szlaku jest odliczanie ile nam zostało do celu dzięki czemu szybciej mija droga :) Na górze wieża widokowa, gdzie można podziwiać okolice. Obok kilka miejsc na ogniska, ławeczki. Idąc w dół, docieramy do schroniska, gdzie można zjeść posiłek w przystępnej cenie. Polecam każdemu tą okolicę, na miłe spędzenie popołudnia. Czytaj dalej opinię
maj 15,
AGNIESZKA, Wiek 31-35


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Góra Wielka Sowa, infromacje o Góra Wielka Sowa od urlopowiczów, - porady Dolnośląskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index